Okulumuz Yenilendi
Köyümüz gençlerinden Cihan Erden'den alınan bilgiye göre, uzun yıllardır tamirat görmiyen Okulumuz, Öğretmenimiz Pınar Şimşek ile hemşehrilerimizin yoğun çabası sonucu tamir edilmiştir. Konuyla ilgili olarak Cihan Erden'den alınan bilgier aşağıda yer almkatadır.

Gelemiç İlköğretim Okulun’nda Yeni Bir Dönem
1975 yılında yeni binasına taşınan Gelemiç İlköğretim Okulu bu tarihten günümüze kadar birçok öğrenci ve öğretmeni ağırladı.1997 yılına kadar birleştirilmiş sınıflarda eğitim verilen okulda 1997’ de getirilen taşımalı sistem dolayısıyla eğitime kısa bir süre ara verildi. Günümüzde ise okulda birleştirilmiş sınıfta birinci, ikinci ve üçüncü sınıflar öğrenim görmektedir. Ayrıca 2009/2010 Şubat döneminde okulumuza anasınıfı da açılmıştır.
2008’in Kasım ayında göreve başlayan öğretmen Pınar Şimşek, Gelemiç Köyü adına başarılı bir öğrenci profilinin oluşturulması anlamında önemli adımlar atmaktadır. Özellikle köy okullarında, öğretmenliğin dersi anlatıp gitmekten ibaret olamayacağı anlayışına sahip olduğunu belirten Şimşek, bu anlayışla, imkânlar doğrultusunda, öğrencilerine sınıf ve okul olarak en iyi mekânlarda ders vermek ve okul aile işbirliğini en iyi şekilde sağlamak istediğini belirtiyor. Amaçsız mutlu olunamayacağını ve bir çocuğu mutlu etmekten daha büyük bir mutluluğun olmadığını ifade eden Şimşek, Gelemiç İlköğretim Okulu’ndaki en büyük amacının son derece çalışkan, üretken ve başarılı olan köyün çocuklarının birleştirilmiş sınıf dezevantajından kurtulup, kullanılabilecek tüm imkanlardan faydalanılarak daha avantajlı bir sınıf düzeninde eğitim almasını sağlamak olduğunu söylüyor.
Öğrencilerde, okuma alışkanlığının küçük yaşlarda sağlanabileceğine inandığını belirten Şimşek, gerek okuma ediminin kazanılması gerekse köydeki bütün öğrenciler için uygun bir araştırma ve çalışma ortamının oluşturulması adına okulun kullanılmayan sınıfını kütüphaneye dönüştürme düşüncesine sahip olduğunu belirtiyor. Öte yandan okul aile işbirliğinin en iyi şekilde yürütüldüğü okulda Şimşek ve okul aile birliği başkanı önderliğinde önemli çevresel ve fiziki düzenlemeler yapıldı. Bu anlamda öncelikle okulun eski sıraları, pencereleri ve perdeleri değiştirildi. Burada olmaktan, bulunduğu yere bir şeyler kazandırabilmekten oldukça mutlu olduğunu belirten Şimşek bu hususta özverili çalışmalarıyla onu yalnız bırakmayan tüm velilere ve köy halkına teşekkür ediyor.
Okul aile işbirliği çercevesinde yapılan son toplantıda sınıf içi ortamın düzenlenmesinden sonra, boyanmasının üzerinden uzun zaman geçmesi ile hoş görünmeyen okul binasının boyanması ve yapıldığı yıllardaki şekliyle kalan dolayısıyla eski ve kısmen hijyenik olmayan tuvaletlerin de düzenlenmesi gerektiği konusuna dikkat çekildi. Bu duyarlılık neticesinde okulun tuvaletleri Rasim Atan tarafından restore edildi. Okul için gerekli boyanın bir kısmı da köyümüzün ve yöremizin güzide akademisyenlerinden olan, Uludağ Üniversitesi öğretim görevlisi Doç.Dr. Ali Kaya tarafından temin edildi. Bu boyalarla okulu boyayan veliler, eğitim konusundaki duyarlılıklarından dolayı Sayın Ali Kaya’ya ve Rasim Atan’a teşekkürü bir borç bildiklerini belirttiler.
Öte yandan gerek sınıfının gerekse bahçesinin temizlği konusunda son derece duyarlı olan okulun son olarak kiremitlerinin aktarılması, saçaklarının değiştirilmesi ve öğretmen lojmanlarının restore edilmesi gündemdedir. Bu eksikliklerin de okul aile işbirliği ve eğitime duyarlı bireylerimizce halledileceğini ümit ederek, verdiği maddi destekle okulun boyanmasını sağlayan Sayın Ali Kaya’ya, boyaların temin edilmesini sağlayan köy imamımız Lütfü Elmas’a, tuvaletler için gerekli malzemeyi alanRasim Atan’a , okulu boyayan okulun gerekli temizlğini sağlayan ve öğretmenle birlikte okul aile birliği ilişki ve çalışmalarını en iyi şekilde yürüten velilere, eğitim anlayışı anlamında avangart(eğitim adına öncü) girişimlerde bulunan okulumuz öğretmeni ve aynı zamanda müdürü olan Pınar Şimşek’e, köyüm ve şahsım adına teşekkür eder, okuldaki başarılarının daim olacağına inandığım somut olmayan kültürel mirasımızın somut taşıyıcıları olan öğrencilerimize başarılar dilerim….
Cihan ERDEN

2 yorum:

gelemiç dedi ki...

Cihan ERDEN'i çalışmalarından ötürü tebrik eder tarihine ve kültürüne bu kadar sahip çıktığı için okulumuz olarak desteklerinden ötürü kendisine teşekkür ederiz.

cihan dedi ki...

Ben teşekkür ederim...